king oyna

King Oyunu Kuralları

King, 52 adet iskambil kâğıdı ve dört kişi ile oynanan bir oyundur. Zekâ, beceri ve biraz da şans gerektiren oldukça eğlenceli bir oyun olan King 12 ceza ve 8 koz elinden oluşur. King oyunun kuralları içerisinde amaç oyun sonunda puan toplamının sıfır ya da üstü olmasıdır. Oyunu kazanmak için ceza ellerinde minimum, koz ellerinde ise maksimum puan almak gerekir.

Oyunun Başlaması

Oyun deste dağıtıcısının her oyuncuya birer birer kartları dağıtması ve toplamda 13 kart dağıtması ile başlar. Elinde Karo 2 bulunan oyuncu ilk oyunu belirleme hakkına sahip olan oyuncudur. İskambil oyunlarında oyun genelde saat yönünde olmakla birlikte king oyunu kuralları için tam tersi bir durum söz konusudur. Oyun saat yönünün tersi yönünde devam eder.

Ceza ve Koz Oyunları

Merak edilen king oyunu kuralları şu şekildedir. Oyunda, ilk dört el ceza oyunu oynamak zorunludur. Oyun toplamında ise 12 el ceza oyunu oynanır. Her oyuncunun 3 defa ceza oynama hakkı vardır. Ceza oyunları şu şekildedir;

  • El Almaz
  • Kupa Almaz
  • Erkek Almaz
  • Kız Almaz
  • Rıfkı
  • Son İki

Oyun içerisinde ceza değerine sahip kartların hepsi çıktığı zaman kalan kartlara devam edilmez ve yenisine geçilir. Altı farklı ceza oyunu türü ikişer defa oynanabilir.

King’de koz oyunu, ilk dört el geçtikten sonra oynanabilir. Toplamda 8 el oynanmaktadır. Her oyuncunun oyun içerisinde 2 defa koz söyleme hakkı vardır. Amaç alınabilecek maksimum sayıda eli almaktır. Oyuncu kozu belirlemeden önce king derse, 10 ve üstü el almalıdır. Bu durumda oyunu bitirip kazanmış sayılır.

King oyununu dijital ortamda oynamak için tek yapmanız gereken kingoyna.net sitesine girmeniz ve sitenin hazırlamış olduğu Hemen Oyna butonuna basıp oyuna başlayabilirsiniz.Oyun tamamen ücretsizdir.

Bir önceki yazımız olan Çanak King Oyna başlıklı makalemizde çanak king oyunları, çanak king oyunu ve çanak king oyunu oyna hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Eğlenceli King Oyunu Oynama Sitesi