king oyna

King Nasıl Oynanır

King oyunu, ilk defa 20. Yüzyılda Fransa’da üniversitede okuyan öğrenciler arasında oynanmaya başlanmıştır. Le Barbu adlı oyunun değişik bir versiyonudur. Günümüz de çok sık duyulmaya başlanan king nasıl oynanır sorusunun cevabı sitemizde king oyna bölümünde veriliyor.

King Oyunu Kuralları

King 4kişi ile oynanan bir oyundur. Cezalar ve kozlar bulunur. Oyun toplamda 20 el oynanır ve bu 20 elin bitiminde, toplamda puanı sıfırın altında kalan kişi oyunu kaybetmiş sayılır. Yani 1 kişi kaybederken diğer 3 kişi kazanmış olur. Oyunu oynayan tüm oyuncular 2 adet koz ve 3 adet ceza söyleyebilirler. Seçilen bir ceza türü oyunu oynan 4 kişi arasından en fazla 2 defa söylenir. Oyundaki amaç, koz oyunlarında çok sayıda el açmak ve ceza oyunlarında ise cezalı olan kâğıtları almamaktır.

king nasıl oynanır
king nasıl oynanır

Oyunda bulunan kozlar şunlardır; karo, maça, kupa ve sinek. Oyundaki cezalar ise; kupa almaz, kız almaz, son iki, Rıfkı, erkek almaz, el almazdır. Ceza olan oyunda koz olmaz. Aynı türdeki kâğıtlar 2-3-4-5-6-7-8-9-10-Vale-Kız-papaz-As olarak küçükten büyüğe doğru sıralanır. Koz oyunu sonrası toplanan puandan ceza oyunlarından toplanan puan çıkarıldığında toplam oyun puanı bulunur.

El Almaz, Kupa Almaz, Kız Almaz ve Erkek Almaz Nedir?

El almazda amaç el almamaktır. Yere attığınız en büyük kâğıt eli alır. Alınan elin cezası 50 puandır. Kupa almazda amaç kupa serisinden kâğıt almamak olup elde yerde dönen kâğıttan yoksa kupa atması zorunlu olmaktadır. Cezası 30 puandır. Kız almada amaç kız kâğıtlarından almamaktır. Alınan her kızın cezası 100 puandır. Erkek almazda amaç vale ve papaz almamaktır. Bununda cezası 60 puandır.

Son İki ve Rıfkı Nedir?

Son iki de amaç kalan son iki eli almamaktır. Cezası 180 puandır. Rıfkı yani kupa papazında amaç bu kâğıdı almayıp en fazla sayıda el almaktır. Alınan her el 50 puandır.
Yukarıdaki yazıda king nasıl oynanır sorusunu cevapladık. Artık yapmanız gereken sitemize üye olup king oyunlarda birini seçerek oyun oynamaya başlamaktır. Şimdiden herkese bol şanslar.

Sayfamıza puan verebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Eğlenceli King Oyunu Oynama Sitesi