king oyna

Çanak King Oyna

Çanak King Oyna hem zeka hem yetenek biraz da şans gerektiren, elli ikilik iskambil destesiyle ve dört kişiyle oynan bir oyundur. King oyununda birçok farklı ceza puanı ve türü bulunur.

Oyunun başında oyuncu desteyi birer birer dört kişiye dağıtarak başlar. Oyuncularının her birinin elinde toplamda on üç kart bulunmaktadır. Karo ikiliye sahip olan oyuncu, ilk oyunu belirleme hakkını elde eder. Çanak king oyna oyununa başlarken, ilk dört elde ceza oyunu oynamak zorunluluktur ve toplamda da on iki el ceza oyunu oynanır. Her oyuncuya üçer defa ceza oyunu oynama hakkı tanınır.

çanak king
çanak king

Çanak King

Çanak king oyna oyununda birden farklı oyun vardır, bunlar; el almaz, kupa almaz, erkek almaz, kız almaz, rıfkı ve son ikidir. El almaz oyununda, olabildiğince az el almak hedeflenir ve en büyük kartı ortaya atan eli alır. Kupa almaz oyununda, kupa kartları alınmamalıdır. Eli başlatan kişinin elinde kupa kartlarından başka bir kart yoksa en büyük kupa kartını atmak zorundadır. Erkek almaz oyununda, vale ve papaz kartlarını almamak esastır. Oyuncunun elinde erkekten başka bir şey yok ise en büyük erkek kartını atmak zorundadır. Kız almaz oyununda, kız kartını yere atmamak amaçlanır. Oyuncunun elinde kızdan başka kart yoksa ya da yerdeki kartın benzeri yoksa elindeki en büyük kız kartını atmak zorundadır. Bütün el boyunca dört oyuncu da kız kartı almak zorunda kaldıysa, el tekrarlanmalıdır.

Çanak King Rıfkı

Çanak King Rıfkı oyununda ise amaç aynı kupa almaz gibidir fakat bu sefer kupa kartlarından sadece papaz alınmamaya çalışılır. Son iki oyununda ise amaç, dönen son iki eli almamaktır. Son iki elden önce alınmış bütün eller önemini kaybeder.

El almaz oyununda alınan her elin ceza puanı 50, kupa almaz oyununda alınan her kupanın ceza puanı 30, erkek almaz oyununda alınan her erkeğin ceza puanı 60, kız almaz oyununda alınan her kız kartının ceza puanı 100, Rıfkı oyununda alınan kupa papazının ceza puanı 320, son iki oyununda son iki eli alana yazılacak ceza puanı ise 360’tır.

Dilerseniz mynet çanak king oyunlarımızada göz atarak hemen oynaya bilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Play King Oyna başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Eğlenceli King Oyunu Oynama Sitesi